Hypotéka – porovnanie hypotekárnych úverov

Najvýhodnejšia hypotéka vďaka online porovnaniu je konečne možná aj bez toho, aby ste museli zisťovať ponuky jednotlivých bánk. Pomôžeme Vám získať ten najlepší hypotekárny úver rýchlo a úplne jednoducho. Stačí vyplniť nasledujúci nezáväzný formulár a postaráme sa o všetko potrebné. Na konci článku si môžete pozrieť prehľad podmienok v jednotlivých bankách.

Výpočet, porovnanie a žiadosť online

Pod pojmom hypotéka rozumieme úver, ktorý musíte založiť nehnuteľnosťou. Ručiť môžete aj nehnuteľnosťou, ktorú idete stavať alebo kúpiť. Typické sú nízke úroky a dlhá doba splatnosti – od 4 po 30 rokov. Rozlišujeme viacero typov:

Na tejto stránke nájdete všetko potrebné ohľadom klasického hypotekárneho úveru. V súčasnosti ide o veľmi žiadaný finančný produkt, keďže úrokové sadzby dosahujú absolútne minimá, s ktorými sme sa ešte v histórií Slovenska nestretli. Preto je logické, že dopyt je ozaj veľký, keďže sa nedá s určitosťou povedať ako dlho je možné rátať s takýmito nízkymi, resp. najnižšími úrokmi.

Požičajte si takú sumu a za takých podmienok, kde mesačná splátka bude predstavovať maximálne tretinu Vášho čistého mesačného príjmu domácnosti.

Taktiež si overte, či máte na nárok na štátny príspevok pre mladých, čo Vám môže zabezpečiť menšie preplatenie požičanej sumy.

Hypotekárny úver alebo spotrebný úver na bývanie?

Tieto pojmy sa častokrát zamieňajú aj napriek tomu, že nejde o synonymá. Je to spôsobené čiastočne aj tým, že banky na tento rozdiel svojich klientov veľmi neupozorňujú a pre bežného žiadateľa neexistujú výrazné rozdiely. Zároveň je to aj tým, že veľká časť ľudí nevie, aký finančný produkt vlastne majú.

Na Slovensku tvoria spotrebné úvery na bývanie až tri štvrtiny požičaných peňazí na bývanie, hypotéky len zvyšnú štvrtinu. Veľa ľudí sa mylne domnieva, že splácajú hypotéku, no v skutočnosti majú práve spotrebný úver na bývanie.

Poďme sa pozrieť na rozdiely:

Hypotekárny úver

  • Zákon o bankách
  • musia byť založené nehnuteľnosťou
  • splatnosť 4 až 30 rokov
  • maximálne 70 % LTV
  • peniaze môžete využiť len na samotnú nehnuteľnosť (žiadne vybavenie ako spotrebiče atď.)
  • štátny príspevok pre mladých
  • viacej vybavovania
Spotrebný úver na bývanie

  • Občiansky a Obchodný zákonník (založenie nehnuteľnosťou)
  • Zákon o spotrebiteľských úveroch (bez založenia nehnuteľnosťou)
  • ak nie je založený nehnuteľnosťou, tak požičaná suma musí byť medzi 100 až 75 000 €, na najviac 10 rokov
  • rôzna doba splatnosti
  • možnosť požičať si 100 % LTV
  • možnosť použiť peniaze aj na kúpu vybavenia domácnosti
  • bez štátneho príspevku pre mladých
  • menej vybavovania

Porovnanie

Rozhodli ste sa pre hypotekárny úver, no neviete si vybrať v spleti jednotlivých produktov, ktorý je pre Vás ten najvýhodnejší? Práve pre Vás sme pripravili prehľadné porovnanie úrokov hypoték, čo Vám celý proces výberu značne uľahčí. Nemusíte teda zisťovať podmienky za akých Vám poskytne peniaze každá jedna banka, stačí vyplniť jeden formulár a o všetko ostatné sa postaráme my. Nájdeme pre Vás tu najvýhodnejšiu, najlacnejšiu a najlepšiu hypotéku. Porovnanie je bezplatné a nezáväzné.

Taktiež sme pre Vás pripravili stručný a jasný prehľad ponúk v bankách v hypotekárnej kalkulačke – hypokalkulačke, kde si môže pozrieť jednotlivé úroky:

Výpočet, porovnanie a žiadosť online

Najvýhodnejšia

Vybrať si najvýhodnejší hypotekárny úver nemusí byť vôbec ťažké ak využijete nezáväzný formulár, ktorý nájdete na tejto stránke. Nájdeme Vám hypotekárny úver, kde sú najnižšie úroky, pričom celý tento proces prebehne online. Avšak najvýhodnejšia nemusí byť vždy najlacnejšia, preto treba zvážiť aj ostatné parametre – aké sú poplatky za vybavenie, za predčasné splatenie, navýšenie požičanej sumy, refinancovanie, mimoriadne splátky, či je nutné mať aj bežný účet v danej banke a iné. V prípade nejasností Vám radi bezplatne pomôžeme.

Dá sa to aj bez dokladovania príjmu?

Po najnovších legislatívnych zmenách sa bez dokladovania príjmu nedostanete k žiadnej hypotéke, keďže sa týmto zmenám musela podriadiť každá banka. Nie je vylúčené, že sa postupom času vytvoria nejaké alternatívne riešenia zo strany bánk, no v súčasnosti človek, ktorý nevie dokladovať svoj príjem, má jednoducho smolu. To môže byť problém hlavne pre podnikateľov a živnostníkov, ktorí práve začali podnikať a ešte nevedia dostatočne dokladovať príjem, napríklad pri s.r.o. ešte nebol vyplatený zisk alebo na základe daňovej optimalizácie príjmov je „príjem na papieri“ veľmi nízky. V minulosti mnohé banky poskytovali hypoúver bez dokladovania príjmu, ak ste mali napríklad 50% z hodnoty nehnuteľnosti z vlastných zdrojov, no už to viacej nie je možné.

Na 100 % hodnoty nehnuteľnosti

Veľa klientov žiada výhodnú hypotéku do 100 % výšky založenej nehnuteľnosti, no za takýchto podmienok Vám požičia čoraz menej bánk a aj to väčšinou za vyšší úrok. Hodnotu nehnuteľnosti určí znalecký posudok. V našej prehľadnej tabuľke si môžete zadať hodnotu založenej nehnuteľnosti a na základe toho zistiť, ktoré banky a za akých podmienok Vám požičajú. Používa sa taktiež skratka LTV (loan to value), ktorá v percentách vyjadruje pomer medzi výškou hypoúveru a hodnotou založenej nehnuteľnosti. Tieto produkty sú predávané ako spotrebné úvery na bývanie.

Fixácia – ako dlho?

Fixácia je vlastne to, na ako dlho má ostať Váš úrok a zároveň splátka nemenná. Napríklad ak máte 3 ročnú fixáciu, tak po 3 rokoch sa Vám zmení úroková sadzba a tým pádom aj mesačná splátka. Neviete ktorá fixácia je pre Vás najvýhodnejšia? 1, 2, 3, 5 alebo až 10 rokov? Prípadne bez fixácie? Nikdy sa nedá jednoznačne povedať, ktorá fixácia je lepšia, keďže sa nikdy s úplnou istotou nedá predpovedať vývoj úrokovej sadzby v najbližších rokoch. Najlepšie je však nechať si poradiť od odborníkov online, stačí využiť formulár na začiatku tejto stránky.

Na bývanie, na byt, na stavbu domu…

Hypotéka na byt je jedným z najčastejších dôvodov, pre ktorý si ľudia požičiavajú peniaze od banky. Nie je však jediným dôvodom. Veľa žiadateľov použije peniaze na bývanie na financovanie rekonštrukcie domu alebo bytu, prípadne na stavbu domu. Je to aj logické, keďže klasické hypotéky sú účelové a musíte ich využiť na bývanie, výnimkou sú len americké bezúčelové hypotéky na čokoľvek.

Poistenie

Bojíte sa nečakaných životných udalostí, ktoré môžu nastať počas doby splácania? Počas 10, 20 alebo aj 30 rokov sa môže veľa udiať, preto je rozumné sa poistiť pre každý prípad a minimalizovať možné riziko. Ak ste poistený, tak v prípade neschopnosti splácať hypotéku sa môžete spoľahnúť na poistenie. Na výber máte priamo poistenie od banky, tzv. bankopoistenie, alebo môžete taktiež zvážiť rizikové životné poistenie, ktoré si vybavíte vo vlastnej réžií od poisťovne. Ak sa rozhodnete pre to, čo Vám ponúkne banka, tak bude priebeh veľmi jednoduchý a priamočiary. Na druhej strane vybavenie vlastnej životnej poistky Vám zaberie istý čas, no vo väčšine prípadov dokážete výrazne ušetriť a zvoliť si vhodnejšie poistenie pre Vašu situáciu (poistenie pre prípad smrti, úrazové poistenie, pre prípad kritických chorôb, strata zamestnania, práceneschopnosť atď.).

Aké splátky?

Pri niektorých hypotékach máte na výber medzi anuitnými a degresivnými splátkami. Anuitné splátky sú také splátky, kde splácate konštantnú mesačnú splátku, pri degresívnych ide o klesajúcu splátku, na začiatku platíte väčšie sumy, ktoré sa postupom času zmenšujú. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorý typ splátky je výhodnejší, keďže to záleží od konkrétnej situácie a požiadaviek žiadateľa. Určite Vám však radi a zadarmo odborne pomôžeme.

Potrebujete poradiť?

Sme tu pre vás v pracovných dňoch od 8:00 do 16:30.

  • 0948 090 040
    Za cenu bežného hovoru
  • otazky@peniazomat.sk
  • Peniazomat